środa, 16 marca 2011

Przybory miernicze

W krawiectwie niezastąpione są przyrządy miernicze. Z pośród wszystkich nam znanych bez wątpienia najważniejszy jest Centymetr. Opiszę Wam wszystkie znane mi przyrządy miernicze używane w krawiectwie.

Centymetr (miara krawiecka)


Jest to elastyczna, 150 cm taśma z podziałką używana najczęściej do pomiaru ciała. Centymetra używamy również do mierzenia tkanin i nanoszenia miar.

Miara krawiecka automatycznie zwijana


Zaletą miarki jest to, że nie trzeba jej zwijać jak w przypadku Centymetra. Długość miarki to 150 cm. Taśma jest dwustronna. Stosujemy ją jak w przypadku zwykłego centymetra: do pomiaru ciała, mierzenia tkanin i nanoszenia miar.

Linijki plastikowe


Linijki plastikowe, tak powszechne, wykorzystywane są w krawiectwie do nanoszeniu miar na formy i tkaniny oraz do pilnowania prostych linii. Dla własnej wygody, dobrze zaopatrzyć się w linijki z uchwytem.

Linijka stalowa


Precyzyjna linijka stalowa wykorzystywana jest nie tylko do mierzenia. Ja używam jej równiez do stabilizowania zakładek i szwów (jak? Po przeprasowaniu szwu, dociskam linijkę od strony nie grawerowanej i przejeżdżam po szwie kilka razy. Stabilizuje to i spłaszcza szwy). Linijki występują w rozmiarze 30cm, 50cm, 100cm. Ja swoją nabyłam w Castoramie.

Skalówka


Linijka trójboczna z sześcioma skalami: 2:1, 1:1, 1:2, 1:25, 1:5, 1:1. Skalówki wykorzystywałam do tworzenia form w nieco mniejszej skali podczas nauki w liceum. 


Krzywiki


Krzywiki zostały wykonane z przezroczystego szaro dymnego plastiku. Posiadają obustronne podcięcie do kreślenia. W zestawie mamy 3 krzywiki różnej wielkości. Krzywiki te są uniwersalne, gdyż używane są nie tylko w krawiectwie. W krawiectwie korzystamy z nich przy kreśleniu form.

Krzywiki profesjonalne


Komplet dwóch profesjonalnych krzywików krawieckich z tworzywa akrylowego został opracowany przez międzynarodowych projektantów i stylistów wzornictwa tak aby jak najskuteczniej odwzorować najważniejsze ludzkie linie ciała na formach konstrukcyjnych.
Pierwszy krzywik o długości 60 cm służy do wyznaczania boków spódnic i spodni.
Krzywik drugi ma długość 43 cm i posiada wiele przydatnych elementów w trakcie modelowania wykroju:
- skalę centymetrową
- nacięcia do projektowania różnych wielkości guzików
- nacięcia do zaznaczania regularnych elementów
- kątomierz do ustalania kątów prostych
- mały krzywik wewnętrzny do rysowania drobnych elementów

Porównując te 2 krzywiki z tymi, którymi było mi dane pracować w liceum stwierdzam że tych powyższych pragnę!

2 komentarze:

  1. Może warto dodać, że te profesjonalne krzywiki pochodzą z systemu krawieckiego Złoty Krój i są dostępne na stronie http://www.wykroje.eu/
    Fajny blog! Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiolu, w Twoim komentarzu zawarte jest to czego nie ujęłam. Pozdrawiam Cię serdecznie

    OdpowiedzUsuń