sobota, 26 marca 2011

Żelazko

Jak pisałam wcześniej " krawiectwo nie istniałoby bez żelazka i przyborów do prasowania". W przypadku żelazka kupujemy takie na jakie Nas w obecnej chwili stać. Polecam zakup żelazka ciężkiego, które ułatwi nam rozprasowanie, czy też zaprasowanie elementów, gdyż siła docisku będzie duża.  Ogólnie żelazko powinno mieć szeroki zakres regulacji temperatury oraz możliwość prasowania na sucho jak i z parą.

Żelazko


 Firmy produkujące żelazka kuszą Nas różnymi  funkcjami. Wiem jedno, w krawiectwie najważniejszy jest ciężar żelazka oraz  moc, która przekłada się na wysokość otrzymanej temperatury prasowania. Nie wierzę w żadne funkcje samoczyszczenia  oraz w system zapobiegający osadzaniu się kamienia. Miałam wiele żelazek i to akurat zawodziło. Znalazłam swój sposób na tę "przypadłość". Od samego początku stosuję spryskiwacz. Dodatkowym atutem niewątpliwie jest tzw. "dziubek" żelazka, dzięki czemu docieramy nawet w najbardziej trudne miejsca. Zakupując żelazko zwróćcie uwagę na stopę żelazka, polecam ceramiczną lub ze stali szlachetnej.Teflonowa stopa ma to do siebie iż teflon z czasem kruszeje. Fajnym pomysłem jest kabel zamieszczony na przegubie kulowym co zapobiega skręcaniu go podczas prasowania. 

Instrukcja obsługi pochodzi zez strony  http://sites.google.com/site/gimgodziszka/zelazko


Generator pary


Kiedyś generatory pary były zarezerwowane dla pracowni krawieckich, obecnie produkowane są również modele do użytku domowego, przez co cena generatorów w ciągu kilku lat spadła.W przypadku generatorów pary im większa moc wytwarzania pary oraz zaawansowanie technologiczne tym cena jest wyższa. Na co zwrócić uwagę:
- produkcja pary, min. 80g/min.
- moc, min. 220 W
- ciężar samego żelazka, min. 2,5 kg
- możliwość emisji pary w pozycji pionowej ( do końcowego prasowania parą )
- pojemność bojlera, im większa, tym dłuższy okres pracy ciągłej żelazka
- sposób dostarczania wody do pojemnika, otwór czy szuflada
- dobrze by żelazko informowało Nas o gotowości pary 
- kabel zamieszczony na przegubie kulowym co zapobiega skręcaniu go podczas prasowania.

Przemysłowe żelazko parowe


Żelazko przemysłowe z wytwornicą o pojemności do 1,5 litra z zaworem bezpieczeństwa. W zestawie mamy również podkładkę silikonową pod żelazko, drążek podtrzymujący przewody, manometr kontrolujący ciśnienie oraz elektrozawór do regulacji pary. 
Miałam przyjemność pracować tym żelazkiem, komfort pracy jest niebywały. Mogłam prasować jedwabie i skóry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz