niedziela, 27 marca 2011

Klejonki

Klejonki to popularna, zwyczajowa nazwa wkładów klejowych, flizelin (cieniutkich wkładów włókninowych) lub sztywników (sztywnych i grubszych wkładów klejonych).  

 Flizelina (termonina)
Struktura włókniny to luźne włókna syntetyczne wiązane termicznie najczęściej w układach:  poliester, poliester/poliamid, poliamid/akryl. Uformowaną strukturę włókniny pokrywa się klejem termoplastycznym zapewniającym w odpowiednich warunkach temperatury, czasu i docisku trwałe połączenie z tkaniną wierzchnią. Zastosowanie mają głównie jako wzmocnienie lub usztywnienie danego elementu odzieży ( patki, kołnierze) lub haftu. Występują w kolorze białym, szarym lub czarnym. Flizeliny mają różne grubości od 18 g/m2 do  50 g/m2. Podstawową szerokością flizelin odzieżowych z klejem jest 90 cm, niektóre produkty występują w bardziej ekonomicznej wersji 150 cm.

Flizelina klejona punktowo


Flizelina  klejona punktowo o grubości 18 g/m2 - 50 g/m2 występuje w kolorach: białym, szarym lub czarnym. Służy do podklejania kołnierzy i mankietów oraz pasków. Temperatura, w której flizelina przywiera do odzieży to 116°C - 132°C.

Flizelina wzmocniona (przeszywana)


Flizelina  przeszywana o grubości 20 g/m2 - 40 g/m2 występuje w kolorach: białym, szarym lub czarnym. Flizelina o grubości 20 g/m2 służy do podklejania elementów bluzek, sukienek, natomiast flizelina od grubości 25 g/m2 służy do podklejania przodów marynarek, żakietów, wdzianek, kurtek oraz płaszczy. Temperatura, w której flizelina przywiera do odzieży to 130°C - 150°C.


Na rynku dostępne są flizeliny na taśmie. Mają różne szerokości i przeznaczenie: 


Flizelina wąska wzmocniona
Flizelina do wzmocnienia ramion,  główki rękawa oraz wymagających tego szwów.


Flizelina do pasków
Flizelina ma różne szerokości, służy do podklejania pasków. Dzięki specjalnym wycięciom widzimy linię załamania podklejonego kawałka.

zdjęcie pochodzi z aukcji Allegro


Sztywniki


Struktura włókniny to ciasno zbite sztywne włókna naturalne wiązane termicznie najczęściej w układach: bawełna/wiskoza, bawełna/len/wiskoza, len czesany, len zgrzebny. Uformowaną strukturę włókniny pokrywa się klejem termoplastycznym zapewniającym w odpowiednich warunkach temperatury, czasu i docisku trwałe połączenie z tkaniną wierzchnią. Zastosowanie mają głównie jako usztywnienie danego elementu odzieży, np. przody marynarek lub "plecy" płaszczy. Sztywniki występują w kolorze szarym. Temperatura, w której sztywnik przywiera do odzieży to 120°C - 145°C.

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy blog, pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wystarczy dobre żelazko, czy jednak warto kupić klejarkę w przypadku podklejania tkanin za pomocą sztywnika?

  OdpowiedzUsuń
 3. Żelazko świetnie sobie radzi ze sztywnikiem. Nigdy nie miałam problemu z jego przyklejeniem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Autorze/rko bloga! Gdzie jesteś ze swoją wiedzą? Proszę wróć!

  OdpowiedzUsuń
 5. Którą flizelinę wolicie używać: tę z klejem punktowym czy smarowanym po całości?

  OdpowiedzUsuń