wtorek, 1 marca 2011

Przybory do cięcia

Wśród wszystkich oferowanych Nam przyborów do cięcia, najważniejsze są nożyce krawieckie. 

Nożyce krawieckie

Nożyce krawieckie powinny mieć długie stalowe ostrze długości 10-20 cm. Modele z zakrzywionym uchwytem (jak na zdjęciu wyżej) są doskonałe do precyzyjnego cięcia. Nie polecam rączki niklowanej, wrzynają się w dłoń sprawiając ból. Wiem z własnego doświadczenia. Firmy, które mogę polecić to: Gerlach, Victorinox oraz Titanium, który kusi dożywotnia gwarancją swoich produktów.

Nożyce typu Zygzak

Nożyce do cięcia zygzakowatej krawędzi w celu zapobiegania strzępieniu się tkaniny. Dzięki profilowanym obustronnie ostrzom zyskujemy dekoracyjną krawędź szwów. Do nożyc zygzak powinniśmy podejść jak do nożyc krawieckich, poszukać z długim ostrzem i odpowiednio wyprofilowaną rączką.

Nożyce krawieckie do skór

Charakteryzują się ostrzem, które ma ząbki.

Nożyce do haftu 

Wąskie ostrza i szpiczaste końcówki pozwalają na precyzyjne cięcie nitek i delikatnych materiałów. Często maja ozdobny fason.


Obcinacz nitek

Długie ostre ostrze i wygięta rączka stanowią jedną linię, co ułatwia obcinanie nitek jednym cięciem. Nożyk pozwala na wykonanie precyzyjnego cięcia od samego czubka ostrza. Obcinacz jest pomocny w sytuacji gdy Nasza maszyna nie ma wbudowanego nożyka do obcinania nitek. 

Nożyk do przecinania dziurek
Nożyk do przecinania dziurek lub do prucia szwów.

Nóż krążkowy


Nóż krążkowy, z dużym okrągłym ostrzem służy do wykonywania patchworku. Może być również przydatne, przy wykonywaniu dużej ilości odcinków tej samej szerokości. Cięcie nożem krążkowym możliwe jest jedynie na odpowiedniej macie. Ostrze jest wykonane ze specjalnej, twardej stali wolframowej i próba cięcia na innym niż mata podłożu spowoduje jego szybkie uszkodzenie. Najlepsze noże krążkowe proponuje firma Olfa.

* Nożyce chirurgiczne 

 Mimo, że przeznaczenie ich jest inne, ja wykorzystuję je w krawiectwie. Dzięki spiczastym, długim i bardzo ostrym ostrzom. Nie pracuję z nimi jak z nożycami krawieckimi z powodu źle wyprofilowanych uchwytów. Do małego krawiectwa są jednak rewelacyjnie. Za zakupem przemawia też koszt, są śmiesznie tanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz