czwartek, 17 marca 2011

Przybory do zaznaczania linii i cięć na tkaninie

 Z pośród wszystkich dostępnych na rynku przyborów do zaznaczania linii i cięć na tkaninie najwierniejsza jestem mydełkom krawieckim.

Mydełko krawieckie


Mydełko krawieckie znikające jest używane do zaznaczania linii i cięć na tkaninie. Zaletą tego mydełka jest, że znika samoistnie po 3-5 dniach. Czas ten zależy od rodzaju materiału i temperatury otoczenia. Mydełko znika także po przeprasowaniu, czy praniu materiału. Przed użyciem warto sprawdzić działanie mydełka na skrawku tkaniny, gdyż na niektórych tkaniach mydełko zostawia tłuste plamy,rzadko bo rzadko ale się zdarza.

Kreda krawiecka


Przeznaczona do rysowania na wszelkiego rodzaju tkaninach i dzianinach. Dostępna w kolorach żółty, czerwony, biały, niebieski. Kreda nie zostawia tłustych plam na tkaninie, ale trudniej schodzi.

Kredki do tkanin


Specjalna kredka krawiecka z miękkim rysikiem do znaczenia tkanin i dzianin. Stosowana do zaznaczenia np. miejsca przyszycia guzika, naszycia kieszeni, patki itp. Zbędne oznaczenia można łatwo zetrzeć przy użyciu szczotki.

Kredki do znakowania tkanin tłuste


Kredki do znakowania tkanin tłuste mogą być  używane do zaznaczenia linii przeszycia i cięć po stronie wewnętrznej tkaniny. Nie polecam używać ich po stronie zewnętrznej, gdyż zostawiają tłuste plamy.

Pisak krawiecki


Pisak krawiecki fioletowy lub różowy samoznikający. Znika natychmiast po namoczeniu lub naparowaniu, a także samoczynnie po upływie 12 lub 48 godzin. Bardzo dobry do znaczenia jasnych tkanin i dzianin.

Bibliografia:
www.dodatki.krawieckie.pl

2 komentarze:

  1. wynika z twojego posta, że nalepszy jest flamaster lub kredka; ja osobiście używam kredy jednak staram sie przeważnie białej lub żółetej bo rzeczywiście czasami ciężko zchodzą, szczególnie kolorowe, pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam pytanie czy te kredki można również wyprać? Mam złe doświadczenia z pisakami samoznikającymi. Niby znikają po upływie jakiegoś czasu, ale wystarczy trochę wilgoci i pojawiają się ze zdwojona siłą i trudno schodzą.

    OdpowiedzUsuń